Gotyk, kolorowe fasady, dużo szkła i starożytne budowle – to wszystko i wiele więcej może opisać tylko niewielką część architektury Hiszpanii, która jest gorąca jak promienie słońca
Architektura tego kraju sięga czasów wczesnego osadnictwa ludów śródziemnomorskich, kiedy styl tak wieloaspektowego kraju był na początku swojego tworzenia. Oczywiście można powiedzieć, że to różne osadnictwo narodów, które żyły na terytorium Hiszpanii przed erą nowożytną, pozostawiły swój ogromny i znaczący wpływ, ponieważ każda kultura, która nadeszła, dała jakąś szczególną część nie tylko architekturze, ale całej sztuce Hiszpanii w ogóle. Na przykład dzięki rzymskiej dominacji w kraju zaczęły pojawiać się większe miasta z drogami między nimi. Albo wpływy arabskie, które przyniosły ze sobą wiadomy styl gotycki, który nadal jest uważany za niemal główny w nowoczesnej architekturze Hiszpanii.
Nowoczesne miasta kraju są wypełnione wieloma zabytkami architektury, w szczególności: stylem romańskim i stylem gotyckim z łukowatymi oknami i drobnymi detalami, renesansem, który był aktywnie wykorzystywany w pracy przez słynnego architekta Diego De Siole, stylem mudejar, który bierze swoją nazwę od arabskiego słowa “mudaǧǧan”. Ale w rzeczywistości każdy budynek w Hiszpanii jest nie tylko wyjątkowy, ale także obejmuje kilka stylów, które pojawiały się krok po kroku, rok po roku.
Pomimo tej wszechstronności, właśnie decyzja o rozpoczęciu stosowania szkła i różnych materiałów betonowych ukształtowała główny styl kraju. Odwiedzając Hiszpanię, każdy może zaobserwować tę naprawdę istotną cechę w wielu budynkach. Najczęściej odwiedzana jest Bazylika Świętej Rodziny w Barcelonie, Katedra na Majorce i wiele innych równie pięknych budynków. Wszystkie łączy bogactwo kolorowego szkła i betonowych materiałów.
Oczywiście należy zauważyć, że kiedy słyszymy cokolwiek o architekturze ciepłej, pełnej żywych emocji Hiszpanii, od razu przychodzi na myśl nazwisko Gaudiego. „Geniusz miasta”, jak nazywają go inni, i nie na próżno, bo to właśnie jego dzieła są twarzą Katalonii i Barcelony. Był twórcą większości najpiękniejszych budynków na świecie, które zostały wpisane na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Jego wizja piękna i specyfika detali stały się wizytówką kraju, a takie arcydzieła sztuki jak Park Guell stworzony w 1900 roku, Casa Batlló, Casa Milà, znana Sagrada Família w sercu Barcelony stały się legendą nie tylko dla mieszkańców Hiszpanii
Przechodząc szerokimi ulicami kraju, gdzie nieustannie słychać jasny śmiech mieszkańców, a słońce piecze, pozostawiając ciepło na skórze, można zobaczyć budynki, które przypomną o długiej historii, niesamowicie ciężkiej pracy nad stworzeniem tej atmosfery i o wkładaniu duszy w to, co otacza mieszkańców i turystów każdego dnia…
Liliia Kryvoruchko