Kontrkultura w literaturze pojawiła się na początku lat 60 i szybko zaczęła nabierać popularności nie tylko wśród osób kulturalnego marginesu, ale też społeczności krytyków literatury. Surowe, a czasem radykalne idee i problemy, które są ilustrowane w tych książkach, mają na celu nie tylko spowodowanie szoku czy wkradanie się w pewne elementy awangardy, ale przede wszystkim dekonstrukcję porządku politycznego i społecznego.
Tendencja ta była szczególnie widoczna w ojczyźnie kontrkultury – w Stanach Zjednoczonych. Subkultura beatników i hipisów, będąca w opozycji do porządku społecznego, a zwłaszcza wojnie w Wietnamie, zaczęła formułować dość poważny program, którego celem było przeciwstawienie się wszelkim kanonom społecznym. Właśnie ten nurt, a także czasami agresywny i wrogi duch epoki, stał się podstawą kształtowania się kontrkultury w literaturze.
Jednym z głównych tematów kontrkultury jest demonstracja życia klasy średniej, ich problemów, doświadczeń, refleksji i idei. Przeglądając strony książek, czytelnik niejednokrotnie będzie musiał zmierzyć się z obrazami nadużywania alkoholu i narkotyków, przypadkowych stosunków seksualnych, przemocy, wulgaryzmów, przestępstw i tak dalej. Czytanie może nie zawsze być przyjemne, ale tylko przy pomocy tego można zilustrować wszystkie tajniki i nastrój tej epoki. Autorzy w niekonwencjonalny sposób poruszyli też wszystkie współczesne trendy, technologie i problemy, co nie mogło nie wzbudzić dużego zainteresowania społeczeństwa. Literatura odchodzi od swoich klasycznych kanonów i demonstruje prawdziwą, „nagą” prawdę, uciekając się do brutalnej dekonstrukcji społeczeństwa. Pojawienie się kontrkultury jest w pewnym stopniu etapem przejściowym od modernizmu do postmodernizmu.
Ten kierunek w literaturze podarował nam ogromną liczbę wspaniałych autorów, którzy niewątpliwie w przyszłości staną się klasykami. Ich nazwiska wielokrotnie pojawiały się w przestrzeni medialnej. Książki tych autorów były wielokrotnie adaptowane na ekranie, sprowokowały różne skandale i podbiły ducha milionów czytelników. Do najwybitniejszych przedstawicieli literatury należą tacy pisarze jak: wielki i straszny William Burroughs; Hunter Thompson, twórca dziennikarstwa gonzo i autor „Fear and Loathing in Las Vegas”; Irvine Welsh, szkocki pisarz, autor bestsellerowych książek „Trainspotting”, „Filth”, „Marabou Stork Nightmares”; bardzo popularny Chuck Palahniuk, autor książki „Fight Club”; Amerykański poeta i pisarz Charles Bukowski i tak dalej.
Książki autorów zostały przetłumaczone na dużą liczbę języków i są publikowane w wielu krajach. W Rosji powstała nawet osobna seria nazwana „Classic.Alternative”, w której zostało publikowane sporo różnych autorów tego typu. Nurt miłości do takiej literatury nabrał niesamowitego tempa. Powodem tego jest przekwalifikowanie społeczeństwa, które jest zmęczone zwykłymi kodeksami moralnymi. Ludzie chcą poznać prawdziwy obraz świata, który znajdują na stronach tych książek.
Artem Mednov